Jak se vyvinul můj názor na veganství a vegetariánství

17. června 2018 v 19:10 | AD. |  Nezávratná moudrost
Já vím, že článků o veganství je už na internetu asi dost a většina lidí už nad tím mávne rukou a ignoruje, ale já chci o tomhle tématu znovu psát, jenže z trochu jiného pohledu. Vegan/vegetarián jsem tak nějak střídavě od roku 2013. Od té doby jsem se pochopitelně hodně změnila a stejně tak můj postoj a názor na celý tenhle životní styl. Od šíleného militantního vegana, který by vás seřval úplně za všechno jsem se dostala k laksnímu, chápavýmu veg-něco (alespoň si to o sobě ráda myslím) který teď akorát tak dostane seřváno od dalších veganů, protože pro ně není dost veg. Mám pocit, že mám tedy co říct, ač to pro vegan komunitu asi budou trochu kontroverzní názory. Ale co...

Nemyslím si, že každý může (nebo by měl) být vegetarián/vegan


No, tohle je názor, který byste mě rozhodně neslyšeli říct ještě před nějakým tím rokem... And look at me now. Tohle je prohlášení, se kterým asi většina vegetariánů nebo veganů nebude souhlasit, ale s trochou pochopení a logiky se k tomu opravdu dá dopracovat. Fakt je, že ne každý na téhle dietě prostě může fyzicky prospívat a mít se skvěle. Tím chci říct, že někteří lidé jsou intolerantní k určitým potravinám a nemůžou je jíst, anebo jim prostě jenom vůbec nedělají dobře. A občas těch potravin není málo. Pokud by pak vyřadili ještě maso a další živočisné produkty, které jsou občas jediné nutriční a "zdravé" věci co můžou jíst, tak by mohli být i jen o chlebu, že. (pokud ten chléb vůbec můžou jíst, lol) Tohle jsem pochopila především díky pár jedincům, které sleduju na sociálních sítích a kteří jsou právě v téhle situaci. Mají třeba i veganství/vegetariánství a celé té filozofii hodně blízko a vidíte na nich, že je to mrzí, ale prostě nemůžou změnit svou stravu tak moc, protože by pak byli tak hrozně moc omezení v tom, co můžou jíst, že bych jim to ani nepřála.

Je to něco, co jsem dřív vůbec nedokázala pochopit a hodně veganů to pochopit nechce. Stále si stojím za tím, že většina lidstva bude (a měla by být) v budoucnosti na stravě bez živočišných produktů, ale taky si uvědomuju, že tu vždycky budou lidi, kteří živočišné produkty jíst budou, protože prostě musejí a protože to jejich tělo vyžaduje. Ať si to někteří chtějí přiznat či ne, ne všichni jsme stavěni úplně stejně. Tohle samozřejmě není výmluva pro lidi, který jenom moc milujou masíčko, ale opravdové pochopení pro ty, kteří prostě jinak fungovat nemůžou. A pokud na jezení masa opravdu závisí vaše zdraví nebo váš život, je šílenství se do něčeho takového nutit anebo takové lidi napadat.


Jsou tu důležitější věci než jezení kuřete


Co tím chci říct... V posledních letech jsem si uvědomila, že jsou tu mnohem horší věci, než lidi co si občas dají kuře nebo stejk anebo mají prostě maso párkrát za týden. Že jsou tu bohužel horší věci než farmy kde se krávy mužou napást trávy a potom jsou zabity pro maso. Pořád s tím samozřejmě nesouhlasím a celkově stojím za tím, že žádné zvíře by nemělo být přivedeno na tenhle svět s tím že jeho jediný účel je být sežráno, a taky za tím že zvířata nejsou náš majetek - ale pokud chceme opravdu zachránit zvířata a naši planetu, jsou tu věci, které dle mého prostě potřebují v tuhle chvíli víc akutní pozornosti, než krávy, prasata a slepice, ač mi to není příjemné takhle říkat. Věci jako například včely, které vymírají a musejí být ochráněny, jinak jsme všichni v prdeli. Jako oceány, které jsou zdecimovány rybolovem a plasty a totálně vymírají.

Tak nějak jsem se za tu dobu naučila, že pokud chcete "normální" lidi získat na svoji stranu, je třeba se prvně zaměřit na to, s čím dokážou soucítit i oni a co je akutnější problém. Bohužel, je fakt že kdyby se víc lidí stalo vegany či vegetariány tak bychom ty akutní problémy asi neměli, ale to je bitva která už je prohraná, je pozdě a důležitější je se zaměřit na problem at hand. Pokud se pokusíte lidi vzdělat o včelách které vymírají a ohrožují i jejich život, je větší šance že získáte jejich zájem než když se je budete snažit odtrhnout od jezení stejku z krávy, kterých jsou miliardy. Takhle prostě lidi fungují, bohužel. Ať se to některým veganům líbí nebo ne...


Důležitá část veganství je i ekologie


Což tak nějak navazuje na předchozí bod. Problém plastů je něco, na co se poslední měsíce hodně zaměřuju a nad čím teď dost přemýšlím a snažím se změnit. Veganství není jenom o tom, že si místo masa budete kupovat předražený tempeh zabalený v plastu ale taky o tom se snažit pomoct matce Zemi dalšími způsoby. Jedním z těch hlavních je ekologický, waste-free, plastic-free lifestyle. Chov zvířat pro jídlo pořád dělá obrovské škody pro planetu ale plast je skoro stejné zlo. Lidstvo je na plastech úplně děsivě závislé a pomalu bezdůvodně a to se musí změnit. A nejkrásnější na tom je, že vážně nemusíte být crazy vegan hipík k tomu, abyste byli ekologičtí a snažili se pomoct planetě alespoň tak! Pokud začnete masožravcům brát jejich milovaný stejky a párky, jsou hned na nožích, ale když je upozorníte na to, jak je plast špatný a že bez něj lze žít, žádné velké problémy nepřijdou, protože k plastu nemají žádnou citovou vazbu a nedává jim v podstatě nic dobrého. Můžou to změnit, protože jim nikdo nebere něco, na čem jsou tak závislý a protože plast nedělá nic s jejich chuťovýma buňkama.

Kdokoliv může začít žít víc ekologicky a snažit se vyřadit plasty, ať je to masožravec nebo vegan a všichni bychom se o to měli snažit! Článek plný strašení o plastech ještě plánuji, tak se těšte... Tohle je každopádně všechno, co jsem tak nějak chtěla říct. Přišlo mi prostě fajn sepsat tenhle článek na tohle téma protože... nebudeme si lhát, i já jsem už někdy unavená z "preachy vegans" a když člověk trochu ubere a začne se na svět kolem dívat logicky, je to hned tak nějak pro všechny lepší...

 


Komentáře

1 Atheira Atheira | Web | 17. června 2018 v 21:40 | Reagovat

Ony názory nejsou tolik od toho, aby se měnily, jako spíš od toho, aby se prohlubovaly - rozpínaly se, získávaly rozhled... A jednou takovou kategorií je i veganství. Řada veganů tohle nikdy nepochopí, nejspíš ani nebude chtít, protože je jich hodně, co fungují jako sekta. Někdo jim něco nakuká a oni za tím slepě jdou.

Nedávno jsem byla dohnána do dialogu s jedním veganem (mimochodem, dostala jsem docela sprďáka za psa, že jak si mohu dovolit nekrmit veg granulema :-| ) a i když jsem se snažila, těžko se mu vysvětlovalo, že člověk, který není vegan, může být mnohem větším přínosem, když si uvědomí jednak odkud získává maso, řeší jeho zdroje, vnímá přírodu kolem sebe a snaží se být šetrný k životnímu prostředí a dělá to, co zvládne, aby škodil co nejméně, oproti nějakému militantnímu veganovi, co si potřebuje každý den dát banány, avokádo a všude si frčí vlastním autem... Ne, člověk opravdu nemusí být vegan, aby byl světu užitečný, stejně jako to, že někdo veganem je, neznamená, že je v něčem lepší. Chce to mnohem víc. :-)

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. července 2018 v 11:21 | Reagovat

S plasty souhlasím. Nechápu, jak jsme se po revoluci mohli vzdát pití ve skle a potravin v papíru a v síťovkách a přejít na to pytlíkové zlo. Tedy, ne že by předtím plasty nebyly. Byly. Ale teď je to vážně děsivé.
Líbí se mi tvůj názor na veganství. Já mám někdy pocit, co tak čtu nebo vidím kolem sebe, že to vegani a vegetariáni přehání. Že přeci na tomto světě existují lidi, kteří to maso potřebují a nemohou se ho jen tak kvůli svému zdraví vzdát.
A mělo by se začít s těmi obaly, a pak teprve s obsahem, protože ty obaly vidím jako větší problém dokonce.

3 Atheira Atheira | 2. července 2018 v 13:21 | Reagovat

[2]: Nemyslím si, že je na místě přehlížet, co jako lidi s masem děláme. Jak s ním plýtváme, například a neméně taky to, jak ho získáváme.
Nejde mi o jezení masa v první řadě. Divoká zvířata se taky nedomluví - hele, teď tě sežeru... Tak jo. Zabíjí se, je to tak. Ale žádná masožravá šelma jich nedrží stovky v odshora dolů zasraných kobkách, kde se jenom otočí a neříká tomu chov.
Ne to, že lidi jedí maso, ale to, jak se k těm zvířatům chovají, to je nepřípustné.

4 Sacharin Sacharin | E-mail | Web | 2. července 2018 v 14:20 | Reagovat

Moc dobrý článek. Masa se nevzdám, jsem biologicky všežravec. Ale věřím, že planetě se dá pomoct i jinak. A zvířatům taky. Třeba právě tím, že bude člověk hlídat odkud maso je.

5 Alue Alue | 2. července 2018 v 15:59 | Reagovat

Vegetariánství jsem opustila ze závažných zdravotních důvodů. Od té doby jedu maso a spravila jsem se. Znova už bych do žádného extrému určitě nešla, spálila jsem se dost.

6 Think Think | Web | 2. července 2018 v 16:37 | Reagovat

Osobně na vegetariánství pomalu přestupuju, i když to jde těžko, vzhledem k tomu, že bydlím s rodinou, která maso jí běžně. Co se však týká veganství... Bohužel musím říct, že to bych opravdu nezvládla a obdivuji lidi, kteří se do toho pustili. Chce to velkou dávku silné vůle.

Na druhou stranu si zase říkám, jestli to fakt není moc... Mám známou, která je veganka a látky obsažené v mase a živočišných produktech jí v prášcích.

A navíc, jak víme, že rostliny necítí bolest? Že netrpí třeba mnohem více, než živočichové? Byl jeden vědecký pokus se 2 rostlinami. Jedné celý týden člověk nadával a tu druhou celý týden chválil. Rostlina, která byla chválena, na tom byla velice dobře, zatímco ta druhá uvadla. Co my vlastně o nich víme? Je to všechno mnohem složitější, než to vypadá.

7 alpos alpos | Web | 2. července 2018 v 20:10 | Reagovat

Většinu problémů s plasty a jinými neekologickými věcmi však nezpůsobují Evropané, ale zbytek světa. Takže Evropa to vážně nezachrání. Zdá se , že už je pozdě. Výrobcům však vyhovují plastové věci, jednak jsou levné a jednak moc nevydrží a tak si musíte stále kupovat nové. Po 8 letech se nám rozpadly všechny plastové části světel a to vnitřních i venkovních a zatím marně hledáme světla, která by plasty neobsahovala. Nejsou! Zatímco lustr z padesátých, šedesátých a starších let, zhotovený z kovu, dřeva a skla stále "žije" a je stejný. Nové věci se musí kvůli drobným částem, které nelze nahradit, vyhodit. Žít v souladu s přírodou se moc nehodí a stejně nám to příroda vrátí! Ona si vždycky nějak poradí a to bez lidí, kteří si myslí, že jsou pány světa.

8 Blue Jane Blue Jane | Web | 2. července 2018 v 22:04 | Reagovat

Já jsem pro jezení všeho ;-) a všechny tyhle nesmyslný kraviny jako je ro strava atd. mě neskutečně vytáčí [:tired:] uznávám jen zdravotní diety jako když někdo nemůže něco jíst kvůly zdravotním potížím...

9 Jeife Jeife | E-mail | Web | 3. července 2018 v 10:32 | Reagovat

S prvnim bodem souhlas, ale jak pises - ty lidi existujou - ale je jich opravdu malo. Vetsina tohle "musim" pouziva jako omluvu pro svou chut, zvyk a neochotu cokoli zmenit.
To mas pravdu, plasty jsou problem. Ale kdyz to tak vezmu, nebyt veganstvi, tak se o plasty asi zajimat nezacnu ... :D

10 Katka Katka | Web | 3. července 2018 v 12:51 | Reagovat

Ahoj, jsem vegan a sice jsem si na začátku říkala, že tedy nevím, co do tvého článku čekat, ale poměrně se mi líbí :) a docela s ním souhlasím.
Jo docela bych pochopila, že ty lidi, co mají nějaké dietní omezení to mají se stavováním těžší u těch bych to občasné jezení živočišných produktů z přijatelných podmínek ještě dejme tomu pochopila, ale hádám, že těch nebude zas tak velké množství.
Přijde mi ale velký problém ta většina, která vůbec netuší co se dělo než živočišný produkto dostaly na stůl a sobecky to nechtějí slyšet.
Co se týče té ekologie, tak se na to i snažím upozorňovat. Protože chápu, že někomu je nějaké utrpení zvířat fakt ukradený :(. Ale vždyť i to, jak velké množství vody je spotřebováno kvůli hovězímu, kacení pralesů kvůli stravě hospodářským zvířatům a ničení ovzduší kravami vážně nejsou problémy, před kterými může lidstvo jen tak mávnout rukou :(

11 Melkora Melkora | Web | 3. července 2018 v 13:08 | Reagovat

Zdravím!
Ráda bych uvedla na pravou míru pár nepřesností.
Za prvé, masožravci: Nikdo jim nebere jejich "milované" steaky (které se dají považovat za maso) ani párky (které jsou v dnešní době, více než co jiného, spíše už vegetariánská potravina). Pouze je občas někdo upozorní na to, že pojídat je pravidelně není úplně nejvhodnější.
Nikdo nemůže za to, že jsou na to tak strašlivě přecitlivělí.

Za druhé vegani: Uvědomují si, že když všichni přestanou konzumovat jejich milované kravičky, tak jejich milované kravičky nebudou až do konce svých dnů pojídat zelenou travičku na pastvinách, ale pošupajdí si to rovnou do kafilérky?

12 masterofexceptions masterofexceptions | E-mail | Web | 3. července 2018 v 15:11 | Reagovat

Děkuji, je osvěžující slyšet hlas rozumu na místo nesmyslných výčitek bez argumentů.

13 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 3. července 2018 v 16:13 | Reagovat

[11]: Otázka k zamyšlení, co bude s krávami, když je nebudeme jíst. Hm... To mě nenapadlo. Možná vymřou jako spousta jiných tvorů. Houstone, máme problém, co teď?

14 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 3. července 2018 v 16:16 | Reagovat

[6]: Něco podobného o trávě jsem psala ve svém článku o vegetariánství. A plně souhlasím i se zbytkem tvého komentáře. :)

15 K. K. | E-mail | Web | 3. července 2018 v 17:45 | Reagovat

[6]: A ta zvířata, která se chovají na maso se živí, prosím, čím? Kameny?

16 Caitlyn Caitlyn | Web | 4. července 2018 v 11:36 | Reagovat

Mäsa by som sa nevzdala, v tomto sa stále sa držím štatistík, potravinovej pyramídy. Nikdy nie je dobre, ak niekto neje nejakú potravinu, napr. zeleninu, obilniny. To isté platí pri mäse. Aspoň kúsok mäsa určite každý potrebuje, to nás učili už na základke, a učím sa o tom teraz oveľa viac na hotelke. Mäso by sa síce nemalo jesť každý deň, ale aspoň raz do týždňa určite. Jedálniček by mal byť rôznorodý, a obmedzovať by ho každý mal na základe toho, čo mu prospieva, a čo nie. Pre mňa je to otázka zdravia. Každý by mal zvážiť, či mu nejaký lifestyle prospieva, či už vegetariánstvo, alebo iné.

Ja ohľadom vegánstva/vegetariánstva nemám s ničím problém, až na jednu vec: keď sa fanatickí rodičia rozhodnú takto vychovávať svoje dieťa, na práškoch. Alebo ako jedna baba urobila z lasice vegána, nedávala jej mäso. Toto mi už príde moc, a vie ma to naštvať. Je čisto hazard so zdravím za cenu fanatizmu. Nech má aspoň to dieťa na výber keď bude väčšie, ale nie mu odmala zakazovať dôležitú zložku potravy. Je to choré.

Jediné čo ma na tvojom článku mrzí je to, ako pristupuješ k "mäsožravcom", čo sa týka plastov. Moja rodina je celá "mäsožravá", ale recyklujeme. Môj otec by bol schopný ma zjebať, akby som plastovú fľašu vyhodila do iného kontajnera ako do žltého. So... individuálna vec. Dokonca nás triedenie odpadov učili už na základnej škole, aj teraz na strednej sme si o tom hovorili[hneď na začiatku školského roka, bola to jedna z prvých tém], a dokonca u nás v meste na teba kukajú cez prsty ak netriediš odpad. Ľuďom to nie je jedno, ani mäsožravcom, je to čisto individuálna vec. Dokonca si trúfam povedať, že je už viac ľudí čo odpad triedi, ako tých čo nie. Ale hey, to je zas iba názor. A keď už sme u triedenia... nemyslím, že to máme ako zastaviť. Firmy si sami investujú do plastov, je to ich vec, či ich výrobky sú obalené v plastoch. Všetko čo sa s tým dá robiť, je triediť odpad, spisovať petície, a neviem čo všetko. Proste, firma sa kvôli pár ľuďom nezdvihne a nezmení to, ako bude vyzerať ich finálny produkt. Ale aj tu určite príde modernizácia, a firmy budú používať už recyklované materiály. Doba ide dopredu.

Pekný článok, s niektorými vecami nesúhlasím, a inými áno. Už dlhú dobu ma nezaujal žiadny článok na hlavnej stránke blog.cz, ale tvoj hej. So, good job ;-)

17 cestujmespolu cestujmespolu | Web | 4. července 2018 v 19:46 | Reagovat

Musím sa priznať, že keď som si otvorila tento článok, v prvom momente som si myslela, že to bude zase len o tom istom, ako netreba jesť mäso a pod., ale veľmi milo ma prekvapil fakt, že vôbec neodcudzuješ ľudí kvôli mäsu a pod. Ja jem mäso a nedokázala by som žiť bez mäsa, to môžem s istotou potvrdiť, asi by som musela nonstop jesť niečo, lebo by ma nič nezasýtilo tak ako mäso, ale musím povedať, že sa s 95 % tvojimi názormi stotožňujem, čo som vôbec nečakala. :-) A taktiež súhlasím, a tiež sa na tom snažím podieľať - myslieť ekologickejšie, menej plastov a pod., v tom s tebou naprosto musím súhlasiť, pretože naozaj v oceánoch je už ostrov plastov..čo je hrozné. A veľké kvantum ľudí si to neuvedomuje, ale konečne sa už začínajú nejaké veci dávať do pohybu a niečo sa s tým robiť, po toľkých rokoch ničenia! :-? Pekný článok na zaujímavú tému, milo ma prekvapil. :-)

18 Xira Xira | E-mail | Web | 5. července 2018 v 16:43 | Reagovat

Souhlasím s tebou :)

19 Think Think | Web | 5. července 2018 v 19:23 | Reagovat

[15]: Moc nechápu, na co narážíš. To, že zvířata jedí rostliny, mé zamyšlení o tom, jak vnímají rostliny bolest, nijak nevyvrací.

20 Torishia Torishia | Web | 5. července 2018 v 22:58 | Reagovat

Nečakala som, že zhodou náhod by som aj narazila na nejaký normálny ćlánok na túto tému bez toho, aby som sa pozatavila, nad tým, źe zas niekto chce presviedčať všetkých naokolo ako musia byť vegánmi/vegetariánmi. Takže tvoj článok ma veľmi potešil.
Osobne som nikdy k vegetariánstvu/vegánstvu neinklinovala, lebo moja myseľ sa vždy zastaví pri tej myšlienke, že keď si tú flaksňu mäsa nekúpim ja, kúpi ju niekto iný (ten lepší prípad) alebo pôjde do kýbla = zviera zomrelo zbytočne, lebo ani to na ćo bolo to jeho mäso určené sa nesplnilo. Tak ma myšlienky na nekonzumovanie mäsa veľmi rýchlo prejdú. Na druhej strane, ak niekto nechce jesť mäso, nebudem ho nútiť aby ho jedol, ale budem zvedavá aké sú jeho/jej dôvody. Títo ľudia sú pre mňa tak trochu fascinujúci, lebo ja si źivot bez mäsa neviem predstaviť.
Za tie plasty, je to oveľa jednoduchšie ľudí na to navnadiť ako na to, aby nejedli mäso a hlavne je to presne ako píšeš, a tiež je to oveľa závažnejší problém ako konzumácia mäsa. Vždy keď zbieram po psovi, uvažujem, źe načo to zbieram, keď to zbieram do mikroténového sáčku ktorý sa rozkladá eśte dlhšie ako obsah. Ale problém nedostatku papierových sáčkov a hovno budky pre psov robia svoje.
Triedenie odpadu je kapitola sama o sebe, u nas doma sa napríklad triedi, ale priznám sa, že istú dobu sa netriedilo, asi v období keď sme videli ako triedený odpad smetiari hádzali do jedného smetiarskeho auta s netriedeným = čiže triedenie bolo tak na dve veci. Ale po nejakej dobe sme potom zase začali.
V každom prípade ale veľmi zaujímavý článok :)

21 K. K. | E-mail | Web | 6. července 2018 v 11:00 | Reagovat

[19]: Já na nic nenarážím, jen mi otázka: "A navíc, jak víme, že rostliny necítí bolest? Že netrpí třeba mnohem více, než živočichové?" přijde trochu divná, vzhledem k tomu, že i kdyby člověk konzumoval jen čistě maso bez rostlinných příloh, tak se na utrpení kytiček podílí stejně jako vegan/vegetarián, vzhledem k tomu, že ta kráva se z prány fakt neživí.

22 F R A N F R A N | Web | 6. července 2018 v 13:20 | Reagovat

Jestli můžu, mám na tebe jakožto na veganku otázku, která se trochu týká těch včel - jíš med? Protože moje sestřenice je vegetariánka a když jsem za ní jela do Berlína, kde bydlela se skupinou veganů, bavily jsme se o tom, že nejedí ani med. Vím, že spoustě lidí to už přijde trochu přitažené za vlasy, já sama o tom nic nevím, nevím do jaké míry jim ubližuje to, že jim bereme něco, co tak jako tak vyprodukují... tak bych jen ráda znala tvůj názor, jestli med jíš a jestli myslíš, že jim to nějak ubližuje nebo přispívá k jeho vymírání.

23 Think Think | Web | 6. července 2018 v 15:18 | Reagovat

[21]: Tak s tím určitě souhlasím, jen jsem tím chtěla říct, že se nějakému tomu "ubližování", když se chceme najíst, vyhnout zatím nedá, protože bychom jinak nepřežili.

24 arzenal arzenal | 6. července 2018 v 15:21 | Reagovat

[6]: Díky za komentář. Abych se trochu vyjádřila k tomu, co jsi napsala. "Mám známou, která je veganka a látky obsažené v mase a živočišných produktech jí v prášcích." Takový lidi určitě jsou, stejně tak jak může masožravec (co by jakože měl bejt super zdravej s vyváženou stravou) jíst na prd a potřebovat prášky tak i veganka může. Akorát je docela vtipné, že většinou spíš vidíš ty "normální" lidi kolem sebe co se cpou práškama, nějak mi nepřijde že vegani by měli nějakou vyšší spotřebu než normální populace, takže docela k zamyšlení...

"jak víme, že rostliny necítí bolest? Že netrpí třeba mnohem více, než živočichové?" No... víme. Věda. Co se týče toho experimentu, vyloženě ten který zmiňuješ je ten s květinami, na které děti mluvily hezky/zle a potom se stalo to, co říkáš. Problém je že ten konkrétní "experiment" byl propagace proti šikaně pro zmíněné děti (tzn. aby jim ukázali že když na kytičku mluvíš zle tak uvadne, stejně jako děti, takže bububu nešikanuj spolužáky) takže je vážně hodně pravděpodobné, že to bylo "rigged" aby to ukázalo ten point co pořadatelé chtěli, aby to celé dávalo vůbec smysl, že.
Jinak ale samozřejmě ještě nejsme tak daleko, abychom se nemohli o květinách dozvědět něco dalšího a byly jiné výzkumy potvrzující že například květiny reagují dobře na frekvence klasické hudby ale metalová hudba jim nedělá dobře. To je ovšem ve frekvencích a prostě je to všechno hodně "deep sciency" takže si myslím že i tak nad tím opravdu nemůžeme přemýšlet tak jako jestli květina cítí úplně stejné emoce a bolest jako zvířata. Ano, jsou tam nějaké odezvy a je to pořád živý organismus, ale nemůžeš to srovnávat s bytostí která cítí smutek, strach, bolest apod. jako je kráva anebo jiná zvířata.

[8]: Ok. Have a good life.

[11]: Pokud by lidi přestali najednou jíst všechno maso (to se samozřejmě nikdy nestane, ale je to taková situace kterou si asi představuješ) tak by se holt ty krávy nechaly dožít. Protože by lidi krávy neustále neoplodňovaly tak by se asi tak moc nerozmnožovaly, já v tom úplně problém nevidím. A zase taková ta obava lidí že ta všechna ubohá zvířátka vyhynou taky není moc realistická - vždycky tu budou lidi co budou krávy a podobná zvířata chovat jako mazlíčky anebo tu budou prostě ty co zdivočí a vrátí se do přírody. Taky je docela vtipné, jak se o tohle lidi vždycky bojí, ale to že aktuálně denně vymírají desítky živočišných druhů je jim jinak úplně jedno... :-x

[16]: Díky za komentář. Tvůj názor ti vůbec neberu, ale ráda bych se vyjádřila k tomu co jsi tam prohodila o té vegance co dávala lasičce veganskou stravu, protože to je úplnou náhodou něco, o čem něco vím a nedávno jsem se o tu situaci zajímala, protože jsem na ní přišla dost pozdě, po funuse trochu. :-D Celá ta situace byla úplně špatně pochopená, všechny ty fotky co byly ukazovány kde byla ta liška celá hubená bylo před tím než přešla na veganskou stravu - měla jakousi nemoc a doporučil to právě veterinář stravu změnit. Teď se má dobře. Myslím, že ta panička je Sonia Sae, koukni na Youtube, má o tom video. Jinak já nejsem žádný zastánce krmení koček bezmasou stravou, jenom udávám na pravou míru tuhle konkrétní situace protože jsem tuhle na to video o ní koukala. :)

[20]: Ona ta myšlenka že "když to nekoupím já tak to koupí někdo jiný anebo to půjde do koše" je něco co má hodně lidí ale není to moc správný. Pokud by třeba jen tisíc lidí prostě přestalo najednou kupovat maso, ono to opravdu ty firmy donutí se zamyslet a možná změnit to, co prodávají. Protože všem těmhle byznysům jde jenom o jedno a to jsou peníze. Tím že nekupuješ maso ale kupuješ třeba náhražky jim říkáš, kam jdou tvoje peníze. Ano, kdyby všichni najednou přešli na bezmasou stravu, hodně maso by přišlo vniveč, ale není to přívětivá cena za všechny ty životy které by to zachránilo do budoucna?? Jen něco k zamyšlení.

[22]: K vymírání včel především ale přispívají postřiky, kácení lesů anebo spíš teda luk a prostě prostor, kde jsou květiny, kde se místo nich stavějí baráky atd. Taky samozřejmě klimatické změny, oteplování, což zase samozřejmě - co jsou největší faktory zhoršující prostředí země? Produkování masa! Takže jo, ono to vážně není bohužel tak jednoduché že jezením medu ubližují lidi včelám. Jinak k medu nemám moc vztah, použiju ho když jsem nachlazená do čaje a tak, ale jinak ho moc nekonzumuju a asi bych se ho dokázala vzdát úplně. Slušní včelaři (soukromníci) se starají většinou o svoje včely moc dobře, nechávají jim hodně medu přes zimu aby přežily, jsou to opět jenom korporace co všechny jenom vuyžívají. Takže nevím, jestli ti tahle moc odpověď nějak pomůže... :) A jinak teda, už existuje i veganský med! Kdyby měl někdo zájem, haha. Jmenuje se to Vegan Honea.

[23]: Hele chápu na co narážíš, ale na druhou stranu mně na tohle udivuje taková ta mentalita že "stejně nejde nikomu neubližovat, tak co" Není lepší... ubližovat míň než se na to prostě vykašlat, protože to nejde eliminovat 100%?

25 arzenal arzenal | 6. července 2018 v 15:25 | Reagovat

[23]: "Stejně tím že si nekoupím otroka nezruším otroctví, tak proč si ho nekoupit..." :-D Snad chápeš na co narážím a na co se snažím poukázat.

26 Think Think | Web | 6. července 2018 v 17:24 | Reagovat

[24]: Já naopak nevidím problém v tom, proč bych rostlinu nemohla srovnávat se zvířaty nebo rovnou s člověkem. To přeci neznamená, že když je "jiná", tak jsou ona a její emoce nějak méněcenné nebo tak něco, jak si někteří jedinci (nemyslím tebe) myslí. To, že člověk dostal na rozdíl od rostlin nebo zvířat rozum, ho hned nestaví na nějakou vyšší příčku. Je to prostě jenom jiný druh existence. Ale to už je asi jenom můj subjektivní a asi trochu extrémní názor, který mnoho lidí akorát jenom naštve.

Co se týče toho "stejně nejde nikomu neubližovat, tak co", tak mám prostě pocit, že jsem se asi nějak špatně vyjádřila. Sama PODPORUJI vegetariánství a veganství a určitě v tom vidím smysl a určitě souhlasím s tím, že člověk by se měl snažit být co nejmenší ekologickou přítěží.

27 Heaven Heaven | Web | 6. července 2018 v 18:18 | Reagovat

Vegetariánství i veganství schvaluju, ale myslím, že je to každého věc a každý by měl zvážit, jestli se do toho pustí a nejde o globální věc. Osobně bych se ani do jednoho nepustila, protože skloubit to ještě s jinou hodně omezující dietou (bezlepkovou) je docela nemyslitelné. Peněženka by se pěkně prohnula. Když jdu někam ven na jídlo (moc často to ale nebývá), většinou mně zachraňuje nějaké maso + příloha), jinak si neumím moc představit, co bych jedla :D

28 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. července 2018 v 0:19 | Reagovat

Nemám vůbec nic proti veganství či vegetariánství, naopak, mám k tomuto životnímu postoji velkou úctu, byť k němu sám mám opravdu velmi daleko. Vadí mi samozřejmě (jako je tomu i v jiných oblastech) jeho militantní formy, které vycházejí z přesvědčení, že právě na této straně je nezpochybnitelná pravda a budoucnost světa, a kdo nejde tou jedinou správnou cestou, měl by být nejlépe utracen, protože s někým takovým prostě kýžené světlé zítřky lidstva nevybudujeme. Uklidňuje mě, že tenhle obecný princip není ve společnosti ničím novým, jen se postupem času výrazně proměňují jeho formy a konkrétní projevy. Většinou takový přístup povýšený na psanou či jen nepsanou společenskou povinnost vede po mnoha nepříjemných peripetiích nezadržitelně do nějaké slepé uličky, takže zaplaťpánbůh za každého vegana a vegetariána, který necítí nepotlačitelnou povinnost za jakoukoli cenu obrátit na "správnou víru" co největší počet masožravců :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama