"Nerealistické znázornění žen" ve hrách

14. srpna 2015 v 19:59 |  Nezávratná moudrost
Tohle je tak trochu reakce na jednu už starší událost, nad kterou jsem nejdřív mávla rukou ačkoliv mě vcelku namíchla, ale nakonec mě rozhoupalo čtení článku Domi, na který jsem úplně náhodou klikla, když se mi objevil na Facebookové zdi. Aneb trochu budu nadávat na feministky a dnešní fat friendly dobu.

Okay. V podstatě jde o to, že podpůrná skupina proti bulimii vydala před nějakou dobou set přefotošopovaných fotek známých ženských postav z her s tím, že je přetvořili do podoby "normálních" žen, protože jejich vzhled je dle nic nereálný. Fotoset byl na jejich stránce bulimia.com zveřejněn s dojemným popiskem říkajícím: "Některá herní studia se mohou pochlubit jejich hyper-realistickými světelnými efekty a vychvalováním přirozeného pohybu jako nejnovější funkce svých her. S takovou pozorností ohledně detailů nás podivuje, proč nemohou přesně vylíčit ženské tělo?"

Další z věcí, co mě teda slušně rozesmála bylo, že prý fotografie přetvořily tak, aby víc seděly na skutečný vzhled obyčejné americké ženy. No v tom případě to teda ještě dopadlo sakra dobře. Samozřejmě kňourali i o tom, jak něco takového může mít hrozně negativní dopady na ubohé holky, co to hrají, protože si budou připadat neatraktivní a budou z toho mít trauma. To se samozřejmě může stát až poruchou příjmu potravy jako je právě bulimie nebo anorexie. K tomu se teda musím vyjádřit.Nebudu tajit fakt, že nesnáším omlouvání tloušťky a její podporování a ještě víc nesnáším tyhle na city hrající kampaně, který dělaj hovno dobrýho a přitom se tvářej jako přesněj opak.

To, co tvrdí je směšné hned z několika důvodů. První, naprosto logický je ten, že ženy ve počítačových hrách musejí být fit. Není to žádný nerealistický znázorňování ženského těla, takhle vypadají normální lidé. Když jsem viděla, že předělali i Laru Croft, úplně mě polil pot. Opravdu si myslí, že akční hrdinky ve hrách budou běhat po budovách, střílet po nepřátelích a bojovat s devadesáti kily navrch a rozteklým břichem? Proberte se, sakra, takhle to nefunguje. Lara Croft je hubená, protože je to akční hrdinka, archeoložka a očividně potřebuje kondičku. Rikku z Final Fantasy je hubená a bez křivek jednak protože jí je patnáct let a taky proto, že tam bojuje. Tohle je naprosto normální a realistický vzhled aktivní, tělesně zdatné ženy. Vypadá tak tolik normálních holek - a někdy i ty, co necvičí, jen mají dobrý metabolismus - že si začínám říkat, kdo sakra jsou ti lidé pracující v podpůrné skupině a kde žijou.

To, že průměrná americká žena má sto kilo neznamená, že je to správné znázornění ženy a už vůbec to neznamená, že je to v pohodě anebo že by tak měli vypadat všichni. Nebo že by se to všem líbilo, propána!

Tohle není o tom netraumatizovat ubohý mladý hráčky, aby náhodou neměly bulimii. Je to o tom, že polovina světa je tlustá a bez kondičky a prostě jim vadí, že jsou lidi, kteří na tom tak nejsou. Všichni křičí o fat shaming a o tom, jak by měli lidi respektovat, jak vypadají, a když to lidé udělají, prostě jim to nestačí. Je potřeba to vecpat všude! "Jsem tlustá a líná, nic s tím nedokážu udělat, sakra tak jak se opovažují udělat tu holku ve hře hubenou?!" Bulimie a anorexie jsou nemoci. Vzniknou kvůli různým důvodům a rozhodně si myslím, že znázorňování žen ve hrách na tom takových podíl nemá. Spoustu holek chce totiž být jako jejich idoly. Chtějí být tak talentované a fit jako jejich oblíbená postava a to je jako špatně? Špatné bude, až budou všechny ženy ve hrách znázorňované podle líných, neambiciózních ženách v realitě a z toho si vezmou hráčky to, že je to v pohodě a anorexii rozhodně trpět nezačnou, ale k obezitě a lenosti budou mít hned o několik kroků blíž.

Vím, že jsem v tomhle článku celkem ostrá, ale podobné věci mě prostě dokážou namíchnout. Pokud hraju hru, prostě se chci dívat na ženu, za kterou budu ráda hrát. K tomu totiž hry a filmy jsou - abyste se dostali do reality, která není ta vaše, skutečná. A opravdu to někdo dělat v podobě obtloustlého chlapíka/ženské? Samozřejmě, neříkám že by se ve hrách neměly znázozrňovat ženy různých tvarů - ano, měly, je to přirozené. Jde mi jen o stupiditu toho, že chtějí, aby byly takové akční hrdinky, které prostě hubené být musejí. Je to součást dnešního trendu si jít za nějakým "problémem" (který lidé, co ho řeší dělají schválně a zbytečně horší, než ve sutečnosti je) bez jakéhokoliv ohlédnutí na logiku. Všechny holky ve hrách nemusejí mít čtyřicet kilo s postelí a všechny holky v reálu nemají čtyřicet kilo s postelí, ale protože tak nevypadám neznamená to, že hned začnu požadovat, aby lidé vypadali podle toho.


Fakt bych chtěla vidět Christie provádět capoeiru (fyzicky dost náročné bojové umění spojené s tancem) a vyhrávat nad chlapama v boji s takovým tělem, eh.

No a když jsme tedy u toho, drahá podpůrná skupino, co takhle začít bojovat i pro reálné znázornění mužů? Ne každý přeci může být namakaný borec a mladí chlapci z toho musejí mít pořádná traumata, mít ve hrách neustále ty ambiciózní, zkušené a talentované bojovníky, kteří očividně něco dokázali a vymakali se. Co takhle to taky vyškrtnout, hm? Ne? Žeby za naše staré známé dvojité standarty? ;)

 


Komentáře

1 theweirdo theweirdo | 14. srpna 2015 v 20:18

Máš naprostou pravdu.
Chtěla bych vidět kritiky, jak by poté reagovali na reálnost, protože podle mě by rozhodně nebylo reálné, kdyby ve hře pobíhala holka s 90ti kily a u toho dělala ještě přemety ve vzduchu, sklouzávala po lanech a nepozorovaně všechny pozabíjela. No to by bylo teda krásné! :D
Také bikiny girl.. achjo, ty lidi jsou buď úplně na hlavu nebo tu hru neznají. Má to být ta typická americká holka, ze které prostě vidíte, jak se má a že se o sebe stará. A myslím, že zrovna v GTA je ta reálnost ženských těl(i mužských) vidět až dost. Stačí se projít po ulici. Tahle hra rozhodně nemá způsobovat nějaké komplexy.
Sama jsem spíš holka krev a mlíko a moc dobře to o sobě vím, snažím se s tím něco dělat a rozhodně mě ani nenapadne nějak podporovat tloušťku, to by pak ten svět dopadl ještě hůř.. Lidi jsou prostě na hlavu:)

2 Em Age Em Age | Web | 14. srpna 2015 v 20:52

Naprosto souhlasím. Už jsem se lekla, že budeš hájit opačný názor, ale potěšilo mě, že jsi hovořila proti němu. :-)

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 14. srpna 2015 v 21:34

Hlavně Rikku na tom obrázku, kde by měla být normální, není normální ani náhodou, ale je to vyžraná prasnice. :D

Už mi fakt neskutečně leze krkem, jak se propagují tlustý holky, co celý dny jenom žerou a pláčou nad tím, že jsou tlustý a nic s tím nedělaj. A omlouvat to zdravotním stavem nebo genetikou je stejně tak ubohý. Takových, které za to opravdu nemůžou a mají to dáno nějakou nemocí je naprosté minimum.
Je mi z toho blbě. Nikdo nikomu nenutí, aby byl každej namakanej a štíhlej, ale je určitá hranice, přes kterou, když se člověk dostane, stává se z něj prostě vyžraný hnusný prase a snaha utvrdit se v tom, že to nevadí, tím, že se bude na internetu vykládat, jak je to pěkný, nic nemění na tom, že to hezký není.

4 Gabux Gabux | Web | 14. srpna 2015 v 21:50

Souhlasím, že tyhle hrdinky mají být fit a ne oplácané. A líbí se mi, že jsi zvýraznila, že by zase ale měli dávat do her a všude různé typy postav žen. Protože i v životě je to dost rozmanité.
Celkově se mi líbí tvůj pohled na věc. :)

5 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 14. srpna 2015 v 21:56

Lidi by se prostě měli uklidnit. Tahle propaganda je jenom (ne)obyčejně hysterická reakce na tlak z druhý strany (protože, upřímně, co by se kurva změnilo, kdyby holky ve hrách měly o xy kilo navíc? Ani hovno.) Ani se tomu nedivím - sama jsem tlustá a vím, čím vším si tlouštík může v životě projít - no a je v podstatě jen pár možností - buď se spokojí s tím co má, nebo to změní a nebo (v případě, že to nemá v palici tak úplně v pořádku - což lidi s PPP - ať už jde o anorexii, bulimii nebo záchvatový přejídání - prostě nemají) mu šibne a začne dělat píčoviny, jako například předělávat holky z her k obrazu svýmu (může se jít taky zabít, ale to málokdo kvůli špeku udělá.) Samozřejmě se tím nic nezmění, maximálně to prohloubí nenávist vůči tlustým lidem, což rozhodně není potřeba...

6 Gabriel Decay Gabriel Decay | 14. srpna 2015 v 22:18

Ještě zapomněli upravit Ciri ze Zaklínače a bylo by totálně vymalováno :D

7 trikero trikero | E-mail | 14. srpna 2015 v 22:42

...a suprová by taky byla Triss ze Zaklínače,nebo holky ze Skyrimu...Doba je zkurvená tím,že každýmu,kdo má nějakej problém se leze do prdele...jakoby se" normální " populace měla pořád omlouvat,těm co jsou na jiné koleji...Seš tlustá,tak buď...když se ti to líbí...pokud nejseš nemocná a máš s tím chuť něco udělat,tak to uděláš...posiloven je všude plno...seber se a začni.Nechceš s tím nic dělat...no tak kurva nedělej,ale nediv se pak,že si nezašukáš a frajeři z tebe mají prdel...ale boha...proč přetvářet postavičky z PC her na tlusťošky,to fakt může vymyslet jenom úchylnej magor...to je jakoby ve třídě,kde jsou dva černí,zbytek děcek si museli mazat huby krémem na boty...ujetej svět a pakárna.

8 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. srpna 2015 v 22:52

Měla jsem na to doteď neutrální pohled, ale tento článek mi hodně otevřel oči. Nikdy jsem si neuvědomila, že akční hrdinky jsou prostě štíhlé přirozeně. Děkuji ti za to a souhlasím. Jestli se dívky bojí, že dostanou anorexii nebo bulimbii, ať raději přestanou číst Bravíčka a nemontují se do počítačových her (neříkám, že všechny čtou časopisy pro dívky, je to nadsázka). Já také nejsem úplně štíhlá, ale nepopírám, že jsem líná. A navíc, do sta kilo mám opravdu daleko, v BMI testu jsem ještě v průměru.

9 Lenin Lenin | 14. srpna 2015 v 23:12

Myslím, že nikdo nemá potřebu předělávat muže, protože muži jsou, alespoň z drtivé většiny, bytosti, kterým nevadí vypadat jako normální chlap. Ženy naopak svůj vzhled řeší až patologicky, obzvlášť v pubertě a vypadat jako normální holka, to žádný patnáctce nestačí. Normální holka [7]: rozhodně nemá buchty, bicáky a stehna jako závodní kůň. Na normální holce je tuk a sem tam se něco zaklepe. 20% tuku (což je normální a zdravé) holt nejsou jen kozy. ;)

Souhlasím, že oplácávat superhrdiky je jednak směšné a druhak víceméně zbytečné. Protože jak říkáš, ony zkrátka musejí mít atletickou postavu, aby mohly dělat to, co dělají. Na druhou stranu je poměrně tristní, jak se dnešní svět honí za ideálem čtyřicetikilových žen. S nasvalenou prdelí jak almara. Pevnýma čtyřkama v bikinách. A gelovejma nehtama k tomu. Ale každýmu co jeho jest. :) Já mám svoje nadbytečný kila ráda, za cnosti ženy považuju víc než perfektní postavu a kdo se mnou nesouhlasí, toho sežeru. ;)

10 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 15. srpna 2015 v 0:25

Hmmm, počítačový hry chtěj tlustý holky?
Aby měly výmluvu ty holky, co sedí u těch her, cpou se a jejich jediný sport je za klávesnicí :-)
Mám sedmiletou obézní holčičku a stále doufám, že z toho vyroste...
Tuhle přišla, že chce být jako Barbie...
Vozit se v autě, nosit hezký šaty a mít velký prsa...
No, počítačové hrdinky jsou v pohybu, musí být štíhlé, ale že by si moje obézní holčička musela v sedmi letech nechávat vyoperovat dolní žebra, aby se podobala panence? Barbie nikdo neřeší?

11 živočích živočích | Web | 15. srpna 2015 v 17:27

no toto je teda iná sranda s nimi :D neviem do akej z dnešných hier sa hodí ako hlavný charakter 70+ kilová žena, hlavne keď ide o hry s akčným zameraním. toto nie je zdravé a niekto má proste problém si to priznať :D

12 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 19. srpna 2015 v 8:55

Kdo by se na to pak měl jako dívat, kdyby ty postavy vypadalo takhle, nechápu, proč má kvůli tomu někdo takový mindrák :D
U Lary Croft nějaké změny celkem chápu, přece jen ta nálož, co má na hrudníku, by jí v reálu v boji dost překážela, to samé s Tifou Lockhart.
Ale myslím, že Christie by byla v pohodě i s takovým tělem, ta její "vylepšená" verze vypadá o dost silnější :D

13 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 31. srpna 2015 v 18:08

Tím nerealistickým znázorněním se asi myslí, že tam každá má pětky kozy a hubený tělo a vypadá dobře a taky dobře běhá a bojuje. Což většina žen má buď jedno nebo druhý.
Ty obrázky co jsou tam mi přijdou spíš jako vtip, to snad nikdo nemyslí vážně. Jako když to není realita, tak o co jde, navíc chlapi tam nejsou taky zrovna reální nebo běžní.

14 smartly smartly | 3. listopadu 2017 v 22:47

Až na to, že keď hrám celé dni nejakú hru a každý deň si pri nej trikrát vyhoním, potom jasné že keď prídem do školy tak sa mi pri žiadnej babe ani nepostaví. Reálne holky jednoducho *nemôžu* mať tak dokonalé a bezchybné postavy. Odkedy som vypustil filmy, hudobné klipy, hry aj porno, mám nielen omnoho viac času, ale hlavne sa totálne zmenil môj sexuálny život.
Túto stránku honby za ziskom producentov a vydavateľov považujem za nesmierne zlo, ktoré podľa mňa spôsobilo ľudstvu viac škody než Hitler so Stalinom dokopy. Takže máme v tomto asi iný názor ako tvoje dva roky staré ja :-P

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama