Šokový faktor prodává, bohužel

8. března 2015 v 20:59 | Karma |  Nezávratná moudrost
K napsání tohohle článku mě tak nějak rozhoupalo tohle video. Celkově jsem o tom zatím psát nechtěla, ale říkám si, proč ne. V podstatě bude článek hlavně o hudbě, ale dá se to tak nějak i celkově použít i na celebrity, filmy, reality show a podobně.

V dnešní době už je toho k vidění hodně a lidé se zřejmě začínají tak trochu nudit. Kvalitní, promyšlené a hluboké umění - ať se tu bavíme o hudbě, filmu, knihách, nebo čemkoliv jiném - už není pro většinovou populaci dostatečně zajímavé. Ačkoliv se za ním skrývá kupa práce a talentu. Teď chtějí lidi něco, co je bude šokovat, i když na tom bude trpět kvalita. Ale i ty největší sračky si najdou své obdivovatele, zvlášť v dobách, kdy inteligence lidstva prostě generaci s generací klesá.

Osobně jsem člověk, kterému tohle vcelku vadí. Miluju renesanční umění, kdy byly obrazy propracované a umělci měli spoustu talentu, mám ráda i klasickou hudbu, i když jí neposlouchám tak často, dokážu ji ocenit. Mám ráda filmy, které mají hlubokou myšlenku a jsou z technické stránky propracované, i když se tím pádem pro většinu lidí můžou zdát nudné, zdlouhavé, táhlé. A ačkoliv mám ráda spoustu věcí, které ještě v dnešní době pokládají někteří za kontroverzní - piercingy, tetování, líbí se mi i split jazyka, nebojím se bavit nebo zajímat o věci jako jsou úchylky, vrazi a podobně - tak tohle je něco, co mi prostě... uchází. Šokový faktor, který je v posledních letech tak populární mi prostě přijde spíš k pláči.A mám tu několik příkladů, na kterých chci ukázat my point.
Když jsem začala psát článek, vzpomněla jsem si třeba na Millie Brown. Je to dívka, která před nějakým tím rokem "šokovala" jejím "uměním", kdy zvracela mléko a to, co z ní zvešlo... nazývala obrazy, či co. A není překvapením, že se díky tomu objevila v klipu Lady Gagy, která je taky skvělý příklad toho, o čem se tu bavím. Lady Gagu jsem měla celkem ráda v dobách, kdy vyšlo její prvním album. Bylo to také tím, že jsem ještě poslouchala čistý pop a nic moc dalšího, ale přišla mi fajn. Potom svůj život zasvětila jen tomu co nejvíc šokovat a u mě prostě klesla, protože první, čeho jste si všimli nebyla její tvorba, nebyla to hudba, ale ta snaha být hrozně moc šokující a nic víc. Takových příkladů je milion. Od klipu Miley, kde se houpe nahá na kouli po Die Antwoord. K té mám trochu větší odpor nejen díky tomu, že mi přijde, že její hudba nemá žádnou kvalitu, ale především kvůli tomu rádoby satanistickýmu temnýmu looku, kterej prostě nesnáším, o tom chci psát v jiném článku, je to trend, kterej mi jde těžko proti srsti, a jeho jediným účelem je šokovat, být hroznej rebel a to za každou cenu.

Přijde mi zkrátka... smutné, že žijeme v době, kdy se věnuje tolik pozornosti lidem, kteří dělají ty největší nejšílenější píčoviny, jena by na sebe upozornili, a že nevěnujeme tolik pozornosti umělcům, kteří na sebe dokáží upozornit svým uměním, což má být to hlavní, čeho si máte všimnout. Taky bych dokázala udělat video, do kterého bych naházela ty nejznepokojující, nejnechutnější, nejúchylnější věci, chovala se tam jako kurva bez špetky hrdosti a jasně, že bych získala shlédnutí, jasně že by se o mě mluvilo, ale... proč? Jen kvůli tomu. Nemusela bych tomu věnovat žádnou snahu, žádnou kreativitu, vlastně ani nic ze sebe.

Ráda občas kouknu na něco ujetýho. Ale pro mě je prostě hranice mezi odvážným nebo inovativním a totální beduchou sračkou, která má za úkol jenom šokovat. A přijde mi zkrátka smutný, že se něčemu takovému v dnešní době věnuje tolik pozornosti, čímž se to vlastně podporuje. A jo, samozřejmě jsou i jiný věci, který se mi nelíbí, a někdo v komentářích u prvního videa, na který jsem dávala odkaz psal, že je lepší video Die, než moderní popový videa, kde se producírujou polonahý holky s umělýma prsama, ale já pokládám váhavou otázku - vážně je?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Chodíš na můj blog pravidelně?

Ano 17.5% (95)
Čas od času 22.6% (123)
Ne 59.9% (326)

Komentáře

1 EK EK | 8. března 2015 v 22:08

Naprostý souhlas.

2 Sarah Shaman Sarah Shaman | Web | 8. března 2015 v 23:27

"Ale i ty největší sračky si najdou své obdivovatele" Perfektní věta a nezbývá mi než-li souhlasit :)

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 21:19

Přesně tak. Uvedla jsi na hudbě krásný příklad, zmiňované celebrity se podle všeho snaží pouze dostat na vrchol. A pokud si všimneš, ani ty písně vlastně nejsou zase tak hluboké, jak by umění mělo být.
Já osobně jsem hodně náročná, co se týče muziky, filmů, knih i dalších takových věcí. Myslím si, že kvalita a upřímnost, s jakou to umělec stvořil, z toho prostě musí jít cítit.
Umělecké dílo? Zvracením mléka? Když už pomineme, jak je to nechutné, tím pádem by to přece dokázal každý! Trochu mi to připomíná techno a podobné žánry, většinu skladeb tam také složí každý s příslušným počítačovým programem.

Děkuji za tento úžasný článek!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama