Extrémy kulturistiky

10. února 2015 v 17:18 | AD. |  Nezávratná moudrost
Od té doby, co jsem se začal nějak začít cvičit (ne, že by mi to moc šlo, lol) jsem v pár fitness skupinách na FB. Ještě před několika lety jsem snila o postavě, kterou by s klidem mohla mít nějaká anorektička. Pořád mám slabost pro mezeru mezi stehny a dlouhý, hubený modelkovský nohy, ale teď už miluju i pevný, kulatý zadky, lehce se rýsující pekáč na břiše a pevný tělo se svaly tak, aby bylo hezky vidět, že něco děláte. Nemám ráda nic extrémního. Což je bohužel to, co se na skupinách objevuje často, a trochu bych se k tomu chtěla vyjádřit.

Rozhodně těžce obdivuju tu dedikaci, tvrdou dřinu a silnou vůli, kteří ti lidi, co na sobě tolik makají mají. To je něco, co já prostě - alespoň zatím - nemám. Opravdu ty lidi obdivuju, ale to prostě neznamená, že se mi to musí líbit. Když sleduju skupinu, fotky a diskuze, a dnes především jednu pod fotkou kulturistky Joanny Thomas, přijde mi občas, že je opravdu smutné, co se z toho všeho stalo. Z fitness a touhy být lepší a mít skvěle fungující, silné tělo, ne jen kosti obalené hromadou měkkého tuku a polomrtvé svaly.


Joanna je jeden z těch extrémů, jakožto extrémů. Od patnácti nedělá nic jiného, než že tráví svůj veškerý čas v posilovně a dokonce odešla ze školy. Já osobně si stojím za tím, že fitness by mělo být o zlepšování vaší kondice, překonávání se a spokojenosti s vlastním tělem. Jenže u spousty, obrovské spousty lidí se to přehoupne v něco jiného... Už to není o tom, ale o stávání se "nejsvalnatější ženou světa" anebo vyhrávání soutěží a to je kapitola sama pro sebe. Jakmile začne člověk soutěžit, podle mě už jde jenom o dokázování si něčeho. Jistě, cvičení je v té chvíli už pro člověka závislost a obrovský koníček, ale už to dle mého není tak ušlechtilé. Přijde mi smutné, že soutěže už nejsou o tom, kdo na sobě víc maká, protože ho to baví a naplňuje, ale o tom, kdo víc sype a kdo chce víc nějakej titul.


Já se třeba už nějakou dobu zajímám o bojová umění. Je to něco, co mě neskutečně fascinuje a doufám, že jednou se tomu vážně začnu věnovat. Bojové umění je především o tom, co umíte, a taky celkem o psychice. Přijde mi jen trochu k smíchu, jak k hovnu by někomu byly při bojovém umění ty nepřirozený svaly vytvoření AS a dalšíma sračkama, co do sebe sypou. Bojové umění pracuje s "normálním" lidským tělem. Ano, jsou potřeba svaly, ale ne vypadat jako svalnatá verze Mišelina. Je například vtipné, že - jak můžete slyšet v dokumentu o Joan - ty namakané... ženy, co vidíte nahoře, sice vypadají nejsilnější, ale paradoxně jsou nejslabší kvůli několika dnům dehydratace a týdnům šílených diet, to vše aby jim vystouply jejich úžasné svalíky.

Jakmile se posilka totiž stane místem, kde trávíte svůj veškerý čas, je už to špatně, stejně jako s jakýmkoliv extrémem. Život je totiž o víc, než o sezení mezi železem a za tím si prostě stojím, i když každý má rozhodně právo žít, jak chce. Ale život je prostě o něčem víc, než zaměřování se jen na jednu jedinou věc. A docela lituju lidi, kteří vidí jen to a plýtvají na tom veškerým svým časem, aniž by se rozhlédli a viděli všechny ty další úžasný možnosti kolem. A to určitě nemluvím jen o kulturistice.

Takže je určitě super, jak se v dnešní době rozšiřuje snaha něco se sebou dělat a chodit třeba do posilky, sportovat. Nevidím to jako módní vlnu, ale jako logický následek toho, že planeta tloustne a tloustne a tloustne. Někdo říká, že je to jen móda, že je to in, a možná je, ale je to snad špatně? Není. Pokud to člověk nebere do extrémů, jako cokoliv jiného. Můj osobní názor je, že žena by pořád měla vypadat jako žena, protože tak je prostě vidět, jak ty na fotkách vypadají, že se jim mění hlas a bůh ví co všechno se jim v těle díky tomu, co berou pomíchá. To určitě není v pořádku. Pokud chce jít někdo do takových extrémů, ať jde. Je to jenom jeho věc. Pořád je to nejspíš lepší, než trávit život v nudné práci celý svůj život, vracet se domů ke řvoucím dětem a umřít s tím, že jste si nesplnili žádný svoje sny...
 


Komentáře

1 Kapitánka Grumpy Cat Kapitánka Grumpy Cat | Web | 10. února 2015 v 18:03

Před pád měsíci jsem se taky začala věnovat cvičeni. Začala to pitomou dřepovou výzvou, které v tu dobu bylo všude plno, a ačkoli teď vidím, jaká blbost to je, nějak mě to nastartovalo a začala jsem se cvičení víc věnovat. Zvykla jsem si na to hodně rychle a když jsem byla týden na antibiotykách a nemohla jsem cvičit, připadala jsem si vážně příšerně. Ale přesně jak říkáš, co je moc. Občas taky tíhnu k hubené modelkovské postavě a zmíněné mezeře mezi stehny, ale spíš se zaměřuju na zpevňování a budování nějaké té svalové hmoty. Ale proboha, tyhle extrémy, to už je moc. Jedna věc je, že mi to ženě přijde s prominutím vážně nechutné. Každý má na postavy jiný vkus, ale tohle se snad nemůže líbit nikomu. Mě se ty extrémy nelíbí ani na chlapech, mezi námi. Druhá věc je, že tohle už je těžce nezdravé. Tělo je šíleně přepnuté a navíc, ani nechci vědět, co všechno do sebe musí holka cpát, aby takhle nabrala svaly.
Bojová umění mě lákají taky a hrozně mě mrzí, že bydlím v takové prdeli v jaké bydlím, protože v okolí nemám možnost se tomu nějak věnovat. O pole dance ani nemluvím.
Jinak mě třeba ještě vždycky fascinoval balet. Ty fyzické výkony jsou neskutečné.

2 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 10. února 2015 v 18:18

So sexy. Víc k tomu snad ani nejde říct. Snad jen to, že takovej extrém je pro ženský tělo určitě moc zdravej.

3 Anika Rodriguez Anika Rodriguez | Web | 10. února 2015 v 19:34

Já osobně cvičím už přes 8 měsíců a v život bych něco takového být nechtěla. Oba wxtrémy jsou hrozné - kulturistka i tlustoprdka, jak se říká.. :) Zkrátka bych to asi na své postavě mít nechtěla, ale o nějakém náznaku břišáků trochu sním.. :3 Vždyť ta fotka vypadá jako photoshop, boky to nemá, prsa to nemá, zadek hranatý.. tahle by podle mě žena vypadat neměla :/

4 sarushef sarushef | Web | 10. února 2015 v 21:52

Mně na bodybuildingu a tomhle "obrovským posilování" větším než by bylo příjemný na pohled, prostě nějakej ten extrém jak říkáš, vadí celej ten koncept - že to jsou pořád jenom svaly, ale nemají jakýkoli opodstatnění a smysl a využítí než to, že vzniknou v posilovně a jejich jedinej význam je, že je pak člověk někde ukáže a pokud to jde hodně dobře, tak párkrát někde zvedne činku. proto mi to přijde jako jeden z nejabsurdnějších sportů, když člověk tancuje, tak tancuje a je to hezký, když dělá parkour, tak jsou ty schopnosti prostředkem k tomu dostat se přes nějakou překážku, když člověk dělá bojovej sport, tak těma schopnostma může "porazit" protivníka. Když má člověk "jen" velký svaly, tak má možná tak dobrej pocit a silnou vůli, ale taky to tím končí. Ale pokud se najdou lidi, co je to baví a to, že dosáhnou takovéhle postavy, se jim zdá jako dosáhnutí určitýho cíle (tím samozřejmě nechci popírat, že by to bylo nějak jakkoli snadný, jen že mně by to nejspíš nestačilo) tak proč ne, no.

5 Taychi Taychi | E-mail | Web | 10. února 2015 v 22:43

Lidé v dnešní době nemají pořádně vyvinuté svalstvo, protože ho nepotřebují. Ti, co žijí na venkově, nebo někde, kde se starají o chod celého hospodářství, svaly mají. I můj kamarád, který dělal přes prázdniny na stavbě. I blbé okopávání záhonu motykou. A takové svaly většině lidí chybí, protože už nejsou zvyklí dělat tolik manuální práce. A já si myslím, že je v pořádku udržovat tyto svaly uměle při životě, tedy protahovat je. Což jde i doma a stačí na to půlhodinka denně. Protože svaly z posilovny fakt nemají využití pro běžný život.

Připomíná mi to, jak všechny holky šílí, že musí v létě shodit do plavek. I moje máma to říká, protože jedeme do Slovinska k moři. A já nejsem hubená. Myslím si, že od tvého ideálu jsem hodně daleko, ačkoliv mám zadek jako Brno. Ale nevím jak se mi to podařilo, ale je docela pevnej :-D. Ale jsem sama se sebou spokojená. Mám špeky, ale rozhodně je nechci hubnout do léta, protože by se pak stejně vrátily, až bych přestala cvičit. Já se snažím posilovat záda, abych byla rovná, podbříšek a břicho. Špeky být mohou, ale já chci, abych pod tím měla nějaké svalstvo, protože pak mě nebudou bolívat záda. :-) A posiluji ruce, dělám kliky. Protože mít sílu v rukou se vyplatí.

Takže mít svaly, které jsou vhodné pro běžný život, ano. Ty na ozdobu, které dávají vlastně pořád důvod je pořád budovat v posilovně, fakt ne. :-)

6 Jindra Jindra | 11. února 2015 v 0:46

Je to hnus. Na druhou stranu, za tři dny po soutěži je to pryč, to vyrýsování zmizí, to je jen speciální přípravou před soutěží plus namazání a nasvícení. Co zůstane je často strhanej ksicht, zdravotní problémy a nejspíš vymletej mozek :-)

7 Tai Todd Tai Todd | Web | 12. února 2015 v 1:21

U cvičení a podobných věcí si myslím, že by z toho měl mít člověk dobrý pocit, mělo by to mít nějaké výsledky, když už s snaží a mělo by se toho dosáhnout zdravou cestou. Ať si tvrdí kdo chce co chce, ale žádný extrém není dobrý a tohle zdravý určitě nebude. Jasně, co dneska je, ale tohle vidím, už spíš jako vědomý huntování těla. Nemyslím si že je ženský tělo dělaný na takovou zátěž, ale co já vím, že? Mě se to jednoduše nelíbí, nelíbí se mi takhle přehnaně vysportovaná žena, ani muž, zlatá střední cesta je nejlepší, ale tohle fakt ne.

8 justness justness | Web | 12. února 2015 v 15:35

Máš jedny z nejlepších článků, co se tady na blog.cz objevují... chodím sem dost často a ráda a pokaždé mě každý tvůj názor donutí přemýšlet. Jsi vážně skvělá a líbí se mi, že umíš říct, co máš na jazyku, prostě se nebojíš názoru ostatních. Za to máš u mě velkej palec nahoru. :)

9 Zdebra Zdebra | Web | 13. února 2015 v 0:03

Celkově se mi to ani moc nelíbí na chlapech, když jsou samej sval. Vždycky mi to přišlo odporný. A přijde mi, že většina lidí, co jezdí do posilovny, zapomíná na přirozený pohyb jako jít někam pár stovek metrů pěšky, chodit po schodech, pracovat na zahrádce atd. To je podle mě ta nejlepší posilovna.

10 P.S. P.S. | Web | 16. února 2015 v 17:24

Souhlasím s Tebou. Nic se nemá přehánět.
Upřímně, mně takové "ženy" už nepřijdou ani jako ženy. Prostě se mi to vůbec nelíbí. Ať si holky klidně choděj do fitka, zpěvňujou postavu, ale jak říkáš - co je moc, to je moc...
Jedna kamarádka chodí už nějakou dobu do fitka a bohužel tam začala trávit většinu času, tyhle holky se pro ní staly vzorem a začala se účastnit takových soutěží. Snad si jednou uvědomí, jak je to nepřirozené...

11 SooDy SooDy | 7. října 2015 v 12:29

Někteří co dosahnou takových extrémů za to můžou mít příjem :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama